Rușii sunt Campioni Europeni la Dans Latin!

Ca în fiecare an, am privit cu plăcere Campionatul European de Dans Sportiv, care a avut loc la Chișinău. Anul acesta am avut plăcerea să urmăresc concurenții pe Privesc.eu, iar Joia trecută am avut ocazia să fiu spectator la antrenamentele celor de la Codreanca.

La Dansul Latin, proba de astăzi, am avut așteptări mai mari, însă Codreanca și încă câteva cluburi de dans din Moldova au obținut locuri mai bune doar la categoriile de juniori, iar când vârsta a crescut, au scăzut și medaliile noastre. Până la urmă titlul de Campioni Europeni la Dans Latin a fost câștigat de niște slavi, din Rusia. Dacă mai mulți ani am fost deprins să ascult Imnul Moldovei, astăzi am auzit rușinat Imnul Imperiului Țarist Rus.

Mâine este campionatul Mondial, sper că Codreanca va urcă Țara noastră pe treapta I a podiumului!

Succes Codreanca, baftă Familia Guzun!

Vă amintesc că sâmbătă, 28 aprilie, ora 19:30 a fost dat startul competiției internaționale la dans sportiv ”Codreanca 2012”, cu desfășurare în or. Chișinău, la Palatul Republicii.